Untitled Document

Okolie

BOX_4_1310487375Lesnícky skanzen - Čierny Balog

Lesnícky skanzen vo Vydrovskej doline (približne 1 km odČierneho Balogu) vznikol v roku 2002 z iniciatívy Lesov SR, š.p. Banská Bystrica (OZ Čierny Balog) s cieľom priblížiť verejnosti prácu lesníkov a lesných robotníkov od minulosti až po súčasnosť. Na výmere 140 ha, z ktorých 116 ha zaberá les, sa v skanzene nachádza vyše 70 tematických zastávok s informačnými tabuľami približujúcimi jednotlivé aspekty práce lesníkov,činnosti v lese, lesnícke stavby, pamiatky ale aj priekopníkov plánovitého hospodárenia v lesoch.

V areáli skanzenu si návštevníci tiež môžu prezrieť ekogalériu, symbolický lesnícky cintorín, muzeálnu expozíciu v pôvodnej starej horárni, infocentrum, didaktický prístrešok alebo mapu lesnatosti Slovenska. K najvyhľadávanejším atrakciám patria ohrada so živými diviakmi, ukážky historických a súčasných technológií manipulácie a prepravy dreva, lesné šmyky a rizne, lanovky využívané na približovanie dreva v horských lesoch, medvedí brloh, pálenie dreveného uhlia a mnohé iné. Areál múzea v prírode je každoročne dopĺňaný o nové lesnícke exponáty a diela medzinárodnej skupiny umelcov Ekoart. Budovanie skanzenu nie je ukončené a každý rok pribúdajú nové zastávky resp. exponáty.

BOX_4_1310488008Lyžiarske stredisko - Čierny Balog

Lyžiarske stredisko Čierny Balog ponúka upravené lyžiarske zjazdovky ktoré ocenia začínajúci aj pokročilí lyžiari. Dĺžka zjazdových svahov je 1 km a veľká časť z nich je v prípade potreby pokrývaná technickým snehom. V lyžiarskom stredisku Čierny Balog sú pre lyžiarov k dispozícií požičovňa a servis lyží. Návštevníci strediska môžu využiť parkovanie zdarma priamo v areáli. Vďaka klimatickým podmienkam sa v lyžiarskom areáli Čierny Balog lyžuje od decembra do marca.

Čiernohronská železnica - Čierny Balog (www.chz.sk/)

BOX_4_1315241910V súčasnosti ČHŽ premáva denne počas letnej turistickej sezóny od 1.5. do 15.9., prevádzka je zabezpečovaná na zrekonštruovanom úseku trate z Chvatimechu do Čierneho Balogu a do Vydrovskej doliny (spolu 14 km). Od 16.9. do 30.4. ČHŽ premáva každú sobotu na úseku Chvatimech - Čierny Balog (12 km). Mimoriadne jazdy je možné si objednať kedykoľvek!

Vozový park pozostáva z dvoch parných lokomotív, šiestich motorových lokomotív a zrekonštruovaného motorového vozňa M21 004. Lokomotívy sú v prevádzke spolu so súpravou historických osobných vozňov. Časť z nich vrátane reštauračného vagóna, je v prevedení letných výhliadkových vagónov, ktoré umocňujú priamy zážitok z jazdy a prírody. Tieto vagóny získala ČHŽ prestavbou pôvodných nákladných vagónov, v jednom prípade ide o originálny letný výhliadkový vagón zachránený zo zrušenej trate Ružomberok - Korytnica Kúpele. Záujem cestujúcich však prevyšuje ponuku a ČHŽ v súčasnosti zabezpečuje rekonštrukcie ďalších osobných vagónov pre prevádzku. Zaujímavosťou je i ručný spôsob brzdenia súprav, obvyklý práve na lesných železniciach.


Bystrianska jaskyňa - Bystrá
Golfový areál - Tále
Lyžiarske stredisko - Tále
Lyžiarske stredisko v príprave - Lom nad Rimavicou

 
Najbližšie mestá

 
Hriňová 16 km
Brezno 19 km
Kokava n/Rimavicou 21 km
 
 
Možnosti vidieckej turistiky a agroturistiky v blízkom okolí, nenáročné túry a prechádzky pre rodiny s deťmi a seniorov, zber húb, byliniek a lesných plodov.

© 2011 INFINE, s.r.o., Všetky práva vyhradené

info@infine.sk
info@drevenice-drabsko.sk

+421 905 750 800